Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek Zvířata

Živočichové (Animalia, syn. Metazoa) jsou mnohobuněčné heterotrofní organismy, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou řazeni do skupiny Opisthokonta. Říše živočichů je dnes totožná se svou bývalou podříší mnohobuněční (Metazoa).

Jako živočichové v širším slova smyslu (Holozoa) je označována skupina Metazoa, o které pojednává tento článek, rozšířená a její jednobuněčné příbuzné (parafyletická skupina Choanozoa).

Jako heterotrofní organismy jsou živočichové závislí na autotrofních organismech, především na rostlinách. Někteří živočichové žijí v symbióze s autotrofními jednobuněčnými organismy, které jim poskytují potravu. Přibližně třetina kmenůparazitické zástupce, některé kmeny jsou výhradně parazitické.

V živočišném těle často dochází ke značné specializaci jednotlivých částí (tkáně, orgány). Houby (Porifera) a vločkovci (Placozoa), tj. nejprimitivnější kmeny, ale ještě tkáně nemají a jejich buňky jsou do jisté míry schopné autonomie. Houby jsou příbuzné s trubénkami (Choanozoa), kmenem prvoků, jehož zástupci mají schopnost tvořit kolonie. Skupina Myxozoa je sekundárně jednobuněčná a byla proto dříve nesprávně řazena mezi prvoky – dokázala se však její příbuznost s žahavci.

Je známo přes 35 kmenů mnohobuněčných. Zhruba polovina je výhradně mořských, všechny kmeny kromě drápkovců (Onychophora) mají i vodní zástupce. Všechny kmeny, včetně drápkovců, však vznikly v moři.Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

není to jedno?

(iwwwwwwwi, 24. 6. 2011 6:45)

myslim že je jedno když to nekdo okopíruje hlavní je že je t o zajímavý

Píčovyna

(hovno, 2. 5. 2011 20:34)

Tivole??? Tys to okopírovala ne? To nevíš, že články máš psát sama? Dit takhle si návštěvníky nezískáš kopírování článků... Tivole tohle vtom případě není blog tohle je kopírák prosimtě. A nesnaž se vymýšlet výmluvy že ty články jsi psala ty. Kradeš vědomosti jiným lidem.

děkuji

(Romana Koutecká, 14. 3. 2011 18:26)

Moc vám děkuji budu psát další zvířata,ale minule jsem zapomněla heslo a nemohla jsem se tam přihlásit.Teď jsem ho zase zjistila.Moc ale moc vám děkuji a těším se na vás i příště

Váš web

(Lucie Novotná, 14. 9. 2010 18:13)

Váš web je vekmi zajímavý a naučný. Jsem ráda že někdo přispívá serioznímizdroji do sítě estranky. Pokouším se o to samé na mém webu kynologickyweb.estranky.cz. Přeji vám hodně zdaru při tvoření vašeho webu.

:-)

(luxus, 28. 8. 2010 23:37)

Super stránky, mrkněte na moje www.luxus-z-chirurgicke-oceli.cz